Bohatost směsi ?

Technická poradna...

Bohatost směsi ?

Příspěvekod Picasso » úte 30. bře 2021 10:55:56

Mám Venturku pár dní, nerad bych ji rozešťoural ještě před tím, než na ní něco odjedu. Motorku nastartuju normálně i bez sytiče, pravdou je, že mám teplou garáž. V garáži pak cítím benzín. Dobře, studený motor, ochlazování směsi o studené válce, nedokonalé spalování. Ale i když vyjedu, cítím to dál. Kluci, co jedou za mnou to postřehli též, ale z výfuku žádný dým, žádná kapka, jen ta vůně benzínu. Klasicky se to nepřechlastá, i když dám natvrdo plný, nezahltí se to a nepocukává. Jede, ale voní, tedy vlastně smrdí... Předpokládám bohatou směs, ale než do toho začnu rejpat, poprosil bych o info, zda to není normální stav. Jestli už nemám rypák z těch stříkaček rozhozenej a rozmazlenej a nemá cenu se s tím zabývat.
Díky.
Picasso
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15. bře 2021 15:28:17

Re: Bohatost směsi ?

Příspěvekod Mirlos » úte 30. bře 2021 20:34:22

Zdarec,
není to normální, Venturku bez sytiče za studena nenahodíš ( alespoň já ne ), ať je v teple nebo ne. Pouze to jde tehdy, když zastavíš na benzině, dáš kafe, cigáro a záchod, když ještě nestačila vychladnout. Podívej se na cestu benzinu, jestli čerpadlo neplive někde bokem netěsností. Benzin se rychle odpařuje. Pak zkontroluj všechny karbesy v jakém jsou stavu, zda nemají nějaké prapodivné vůle nebo nejsou zahnojené, prostě je vyprat. Pak udělej jejich synchron :

http://www.royalstar.cz/synchronizace-karburatoru.html
Raději vše v nějaké dílně s dobrým "hodinářským" nářadím, testrem a dlouhým šroubovákem. Dělám to za cca 10 minut, než se vycintá benzín, když odpojuješ nádrž. Pak ještě jednou pro kontrolu. Divím se, že za Tebou nelítají plameny. Sám do toho radši nehrabej, ale koukej se sevisákovi do rukou, ať si moudřejší. Synchrony dělám třeba jednou ročně, neboť při překonávání 2000-2500 m výšek v horách si občas zastřílí výfuky a karbesy v tom mají chaos, když jsou seřízené na 500 m. Po Česku klídek. Záleží kde jezdíš. Kdyby se někdy stalo, že najednou motorka při jízdě zhasne, tak je buď ucpaný přepad z hrdla nádrže (hadička dole), že těžko otevřeš v silném podtlaku víčko nebo čerpadlo vysadilo. Benzin prostě neteče. Jiné závady na palivové soustavě zatím neznám. Nevzpomínám si na nikoho z naší bandy, kterému by "voněla" při jízdě Venturka benzinem. A to máme za sebou minimálně 30 společných akcí s jízdou v koloně.
Mirlos
:D
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 732
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Re: Bohatost směsi ?

Příspěvekod Picasso » stř 19. kvě 2021 8:12:01

Tak a mám hotovo... Jukl jsem na rady Mirlose, realizoval. Pak jsem vylil jsem vše, co se vylít dalo, vyměnil jsem vše, co by se vyměnit mělo. Vše co je teče, je nové. I to žíznivé kvarteto karburátorů dostalo nové jehly, pouzdra, těsnění... Sesynchronizovány ale byly i předtím... Nevím, kde byl problém úplně, ale myslím, že to bude souhra událostí spojená s otevřenými výfuky. Zvuk je to sice parádní, ale i když to trošku popírá teorii běhu čtyřtaktu, prostě je potřeba bohatější směsi k tomu, aby motor na volnoběh běžel jakž takž pravidelně. Někdo přede mnou tam tu směs ale obohatil tak, tam toho prostě bylo moc, bohatost byla na doraz. Zavezl jsem to ke klukovi, který dělá karburátory, má hodiny a po týdnu laborování se nám povedlo udělat takový kompromis, aby se to neuchcávalo a přitom aby to jelo. Ano, směs bohatší je, z doporučené 1,5 otáčky jsou tam téměř 3 (prý, já tohle už nedělal) ale jede to už pěkně a pravidelně. Za studena trošilinku sytič, za chvíli musí dolů. Pak už jen bez sytiče. Vím, že je to špatně, ale je to kompromis. Už vím, jak se chovat, aby to občas nestřelilo do laufu, je to teď jiná liga. Teď jezdím sólo, podívám se, jaká bude spotřeba podle toho budu řešit tlumiče výfuků, abych mohl na standardní nastavení. Ne, že bych chtěl ušetřit na palivu, to při těch mých nájezdech smysl nemá, ale vylévat benzín na silnici se mi také nechce. Počátkem července jedu Balkán na 14 dní, když už mám opravdu cestovní motorku, vezmu to na ní, byť místní komunikace nejsou pro takovýto koráb právě ideální. Přizpůsobím tomu trasu a bude to takový test. Dám vědět, jak to dopadlo.
Mimochodem, mám hezkou fotečku Venturky na plochu, je možné tady nějak vložit fotku?
Picasso
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15. bře 2021 15:28:17

Re: Bohatost směsi ?

Příspěvekod Mirlos » stř 19. kvě 2021 10:07:41

Zdarec Picasso,
fotky jsou tady důležité a vkládáme je běžně. Když budeš řádně přihlášen, tak to nebude problém, jen je třeba je zmenšit. Já to řeším tak, že si je pošlu na mail, kde se zmenší a jsou pak rozměrově vyhovující.
Venturku máš tedy v chodu, tak se koukej někdy ukázat. V srpnu máme sraz SUDETY. 8-)
No a když dáváš Balkán, tak to vem přes vyšší kopce, zda si nezastřílí, což je běžné, když jste to štelovali ve 400 metrech :-). Hlavně kolama dolů i se sajdou. :D
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 732
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Re: Bohatost směsi ?

Příspěvekod Picasso » pát 29. dub 2022 12:35:22

Tak ta bohatost byla nakonec opravdu tím výfukem. Aby to jelo a přitom drželo volnoběh, musím mít vyšší bohatost směsi, než je obvyklé. Tedy ve většině případů moc sytič nepotřebuji. Ale - najel jsou pouze cca 4 tis mil, nakonec jsem Balkán jel raději se svojí 1090ADV, letos pojedu 1290SAR, přece jen Venturka na ty cesty moc není. Takže funguje!
Picasso
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon 15. bře 2021 15:28:17


Zpět na opravách, údržbě a úpravách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron