Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Technická poradna...

Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod bicman » sob 24. kvě 2014 7:29:31

Zdarec, nedávno jsem měnil spojku, resp lamely, neb to prokluzovalo ve vyšších otáčkách (Golet ví), po výměně to dělá to stejný. Myslíte že to může být olejem? Pružiny jsou tam evidentně nové....
Každá rada dobrá, dík -M-
bicman
 

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod Mirlos » sob 24. kvě 2014 15:03:57

Ahoj,
možná to bude i kapalinou a možná v souvislosti s teplotou. Několikrát jsem to taky zaznamenal při vytočení čtyřky do kopce když pak pětka proklouzla. Bylo to vždy jen v tomto případě a ani si nevzpomenu kdy to bylo. Asi tak patnáct tisíc km zpátky. Spodní kvalty mi to nedělaly. Taky jsem z toho byl první moment špatnej, ale jelikož šlo o vteřinovou záležitost, dál jsem to neřešil. Po výměně náplní se to už nikdy nestalo.
Čauky Mirlos.
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 732
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod bicman » sob 24. kvě 2014 20:36:22

No já to mám u každýho kvaltu. Ale jen když točím do vysokých otáček (odpal na křižovatce atd) Ale jak píšu, novej oil a lamely...Safra, že by ta plná syntetika dělala takovej čurbes?
bicman
 

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod Mirlos » ned 25. kvě 2014 6:10:26

CITUJI : "Lamely mokré spojky jsou opatřeny drážkami, které rozdělují třecí obložení do jednotlivých polí. Tyto drážky zajišťují cirkulaci oleje. Olej v mokré spojce umožňuje plynulý záběr spojky a na rozdíl od sportovních motocyklů umožňuje jemnější rozjezd. Motorový olej v mokré spojce působí také jako tlumicí médium, spojka funguje elasticky a nereaguje rázově jako suchá spojka. Vzhledem k olejové lázni (lepší odvod tepla) je součinitel tření µ menší než u suché spojky,
µ ≈ 0,1. U mokrých spojek obíhají lamely v olejové lázni (olej s malou viskozitou, tj. motorový olej, v žádném případě převodový olej). Mezi třecími lamelami spojky vzniká časem v důsledku opotřebení vůle. Přítlačná síla mezi lamelami se tím pádem zmenšuje a spojka začíná prokluzovat. Tento jev se projevuje zejména při jízdě v horách nebo při prudké akceleraci. Pokud dojde k prokluzování u hydraulicky ovládané spojky, nemusí se spojka seřizovat, protože v tomto případě každá vůle vzniká v důsledku opotřebení třecích lamel."

Takto hovoří chytrá kniha. Syntetiku jezdíme všichni, tam bych asi problém nehledal, ale jak to máš s průtokem ovládání spojky, jestli tam nebude zádrhel na cestě kapaliny. Kdyby se špatně vracela, tak by mohla chvilku vystavovat spojku. Já to měl u auta na brzdách, pořád to přibrzďovalo.
Naposledy upravil Mirlos dne ned 25. kvě 2014 21:05:18, celkově upraveno 1
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 732
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod milan » ned 25. kvě 2014 6:28:30

Tak to je prave ta chyba. Ma tam byt polosyntetika.
Milan
milan
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 343
Registrován: ned 10. bře 2013 21:53:37
Bydliště: Chabařovice-Ústi n/Labem

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod bicman » ned 25. kvě 2014 7:08:21

Mám tam 3,7l Motorex power synt 10w50 (1665,-) Je možný, že by byl pístek v pumpě nejak opotřebený? Vím, že byl problém s páčkou, že se nevracela, ale to bylo prodřený to mosazný kolečko, které tlačí na jehlu pístku. To jsme vyměnili a vrací se již normálně. Kapalina se neztrácí, ani nikde neprosakuje. Je to záhada ;)
bicman
 

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod Mirlos » ned 25. kvě 2014 18:38:02

No tos dal za olej řádnej ranec. Má tam bejt 10W40, tak tam lej čtyřicet. Třeba těch padesát už je moc.
Já jezdím Denicol Biker 4T 10W40 a litr mám za 150,- Kč , měním po 5 500km.
Co se ovládací kapaliny týče a jak čtu měls s tím nějaké problémy, tak bych fakt nepodceňoval návrat kapaliny zpět. Musí to reagovat ve vteřině. V gumové hadičce se může částečně odloupnout kousek vnitřní stěny a pak to je jak zpětnej ventil. Ven to pouští normálně a nazpátek pomalu. U auta je to vražda brzd a ložisek v kole protože to neustále dře.
Každopádně až odhalíš příčinu, tak to zveřejni. Hodně štěstí.
Čauky Mirlos.
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 732
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod bicman » úte 27. kvě 2014 14:32:11

Ještě mě napadlo, jestli nebude ta pružina vyglajdaná. Právě chci sehnat co nejvíce informací, abych to nemusel x krát rozdělávat a udělal to vše najednou, ono to těsnění taky něco stojí :)
bicman
 

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod Horác » úte 27. kvě 2014 15:43:54

Tohle je klasická závada použití nevhodného oleje. Řešil jsem to na několika Venturkách (nikdy ne na moji) a vždy pomohlo nalít jen správný olej.
Horác
Uživatelský avatar
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 166
Registrován: čtv 07. bře 2013 21:42:16
Bydliště: Liberec

Re: Prokluzuje spojka, nebo je to olejem?

Příspěvekod bicman » úte 27. kvě 2014 18:31:11

A jaký jsi tam tedy dával?
bicman
 

Další

Zpět na opravách, údržbě a úpravách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků