S NOŽEM ZA HRANICE

Diskuze o všem ostatním, co nemá svou kategorii.

S NOŽEM ZA HRANICE

Příspěvekod Mirlos » sob 25. úno 2023 17:08:11

Zdravím všechny cestovatele ! 8-)
Chtěl bych jen připomenout, že i když má každej chlap mít u sebe kudlu, není jednoduché s ní cestovat. Kdekdo ji má stabilně přibalenu a zapomíná na důsledky jako já. Není to článek o kudle rybičce. Pro někoho známo, pro někoho neznámo.
Sám jsem předlouho porušoval tyto předpisy, neboť vozím s sebou pořádnou kudlu od 70. let a prošla se mnou trampováním a posléze od 90. let asi 24 států Evropy. Bral jsem to na lehkou váhu až do nedávna, kdy před třemi týdny kvůli kudle zatkli kamaráda z Německa poblíž Stuttgartu a odvedli ho v klepetech. :shock:
Uvádím zde namátkou státy kolem nás, jak to mají po aktualizaci od roku 2023. Podotýkám, že se známým "švýcarákem" je možno cestovat všude.
Dík za pozornost
Mirlos


Německo :
V Německu platí velmi přísná pravidla pro držení a převoz zbraní, přičemž jsou poměrně striktně vymáhána. Pokuty dosahují až 2 473 Kč, přičemž převoz některých těchto zbraní v ČR je povolen.
Mezi zakázané zbraně v Německu patří:
nože s pevnou čepelí delší 12 cm
vystřelovací nože s čepelí delší než 8,5 cm
vystřelovací nože s oboustranně broušenou čepelí
pěstní nože (ty mohou mít pouze držitelé loveckých lístků nebo zpracovatelé kožešin)
jednoručně otevíratelné nože s pojistkou (tzv. motýlek)
Tyto nože není možné mít u sebe, ani s nimi není možné manipulovat na veřejně přístupných místech, jinak se vystavujete riziku pokuty. Nože je třeba převážet v uzamykatelném obalu, mít povolení k používání zakázaných nožů nebo musí existovat tzv. oprávněný zájem k držení nožů. Tím je např. převážení v souvislosti s výkonem povolání, s dodržováním tradic, se sportem nebo musí nože sloužit všeobecně uznávanému účelu.
Mezi povolené nože v Německu se řadí kapesní nože s jednostranně broušenou čepelí kratší 8,5 cm, záchranné nože, nože s pevnou čepelí do 12 cm nebo vyhazovací nože, jejichž čepel vystřeluje z rukojeti ze strany a není delší 8,5 cm, ve svém středu vykazuje minimálně 20% šířku své délky, není oboustranně naostřená a má spojitý hřbet, který se směrem k ostří zužuje.
Pakliže potřebujete v Německu převážet nůž, který spadá do zákona o zbraních, mějte jej vždy v uzamykatelné skříňce. Pokud bude nůž převážen “na volno” tak, aby k němu měl kdokoliv snadný přístup, vystavujete se nebezpečí postihu a následné pokuty.


Rakousko :
Rakousko zastává v otázce držení zbraní liberálnější postoj. V místním zákoně o zbraních není vyloženě předpis, který by držení nožů upravoval, pouze rakouský vrchní soud popisuje a rozděluje nože dle jejich způsobu použití.
Většina nožů je považována za předměty k běžnému použití. Výjimkou jsou nože s vystřelovací čepelí, které mohou být považovány za zbraň a jejich držení je zakázáno. To samé platí o boxerech a nožích s konstrukcí maskovanou či upravenou pro větší ranivý účinek.
V Rakousku je zakázáno nosit nože do škol, na veřejné akce a do veřejných budov.


Francie :
Problematiku držení a nošení zbraní ve Francii upravuje zákon o vnitřní bezpečnosti. Zbraně rozděluje do čtyř kategorií, nože a další chladné zbraně spadají do skupiny D.
Některé zbraně kategorie D lze získat bez povolení, jiné podléhají registraci. Francouzské zákony mohou považovat za zbraň i některé běžné pracovní nástroje, které dokáží způsobit bodnořezné zranění. Vždy však záleží na logice věci a na účelu jejich použití. Posuzují všechny nože jako zakázané předměty, víceméně jsou povoleny pouze nože kuchyňské. Hodně zde záleží na posouzení úředníka, ale určitě zakázané jsou nože automaticky otevírané, nože delší než 10 cm a nože otevíravé jednou rukou.
Pakliže si vezmete sekeru či dýku na koncert či na veřejné shromáždění, bude i takový pracovní nástroj považován za zbraň se všemi právními následky. S argumentací vlastní sebeobrany neuspějete.
Nelegální držení a nošení zbraní všech kategorií je trestné. Nejnižší pokuta za nelegální držení a nošení zbraně kategorie D je 18 549 Kč. V závažnějších případech hrozí i trest odnětí svobody.


Dánsko :
Dánsko se řadí v otázce nošení nožů někam mezi Německo a Rakousko.
Jejich pravidla nejsou tak přísná jako v Německu z hlediska přepravy ve vozidle – nože nemusí být v uzamčených schránkách, ale nesmějí být “po ruce” připraveny k okamžitému použití. Nože je vhodné vozit v kufru vozidla ještě v kufříku, tašce apod.
Mezi zakázané se v Dánsku řadí nože typu motýlek, vystřelovací nože, nože otevíratelné jednou rukou, nože s délkou čepele nad 12 cm a nože na první pohled zaměnitelné s jinými předměty. Zavírací nože do 7 cm délky jsou povoleny, pokud nemají v konstrukci pojistku pro zajištění čepele.
Na některých veřejně přístupných místech (koncerty, manifestace, kluby, školy atd.) je lepší u sebe žádný nůž nemít (ani ten povolený). V případě kontroly je dobré mít připraven pádný důvod, proč u sebe povolený nůž máte. V opačném případě hrozí tučná pokuta a v krajních případech i několikadenní vězení.


Chorvatsko :
Chorvatsko nemá jednoznačnou právní úpravu zakázaných zbraní. V tomto ohledu v zemi panuje jistá nejednoznačnost a bude hodně záležet, na koho narazíte.
Zbraně rozeznává Chorvatsko zakázané a pro boj zblízka. Mezi zbraně zakázané se mohou řadit i ty pro boj z blízka, pokud jejich konstrukce umožňuje větší ranivý účinek. Co si pod tímto pojmem představit, zákon neudává.
Opět se zakazuje nosit nože na místech veřejně přístupných. Převoz nožů se doporučuje tak, aby k nim nebyl okamžitý přístup. Zatím však nemáme informace o tom, že by turisté měli s nošením nožů v Chorvatsku větší problémy a byli za to nějak trestáni.


Itálie :
V Itálii je velmi přísný zákon o nošení tzv. chladných zbraní (nožů, mačet, ale i baseballových pálek atp.) Tento zákon se vztahuje i na kapesní nože, na co je třeba dát si zvláště pozor. Ve městech je nošení nožů všeobecně zakázáno. K vlastnictví motýlků, vrhacích či vystřelovacích nožů je zapotřebí zvláštní povolení. Pevné nože a i zavírací nože s pojistkou jsou za určitých okolností povoleny.V Itálii platí také nutnost bezpečného uschování během transportu. Pokud se budete pohybovat na veřejných místech a bude u Vás nalezen nůž může proti Vám být zahájeno trestní řízení.

Španělsko :
I ve Španělsku jsou určité typy nožů zakázány. Jsou to například motýlkové nože (balisongy), nože s automatickým otevíracím mechanismem, dále tzv. fantasy nože, karambity, nože připomínající jiné předměty a dýky, jejichž čepel je delší než 7 cm. Nošení a vlastnictví pevných nožů je povoleno. Zavírací nože jsou legální, pokud je délka čepele kratší než 10 cm. Během transportu musí být nože zajištěny tak, aby nedošlo k jejich přímému dosahu.

Švýcarsko :
Ve Švýcarsku platí velmi speciální pravidla týkající se vlastnictví nožů. Zakázány jsou vrhací nože, motýlkové nože (balisongy) a tzv. fantasy nože. Dále platí, že nože jsou považovány za zakázané zbraně, pokud mají jednoruční obslužný mechanismus (je jedno jestli automaticky nebo manuálně otvíratelný) a jejich celková délka v otevřeném stavu je více jak 12 cm, nebo mají čepel delší než 3 cm. To znamená, že jednoruční zavírací nůž s délkou čepele 5 cm je zakázaný.

Lucembursko :
V Lucembursku je vlastnictví většiny typů nožů úplně zakázáno. Patří sem vystřelovací nože, pevné nože, motýlci (balisongy), bajonety, meče, vrhací nože a nože, které lze otevřít jednou rukou. Pro zavírací nože s pojistkou a délkou čepele 7-9 cm je zde zvláštní ujednání - pokud čepel tohoto nože je nejméně 14 mm široká a nevykazuje žádnou ruční ochranu, je vlastnictví a nošení tohoto kapesního nože legální.

Holandsko :
Zde jsou povoleny mimo větší města zavírací nože s délkou čepele do 7 cm a pevné nože s celkovu délkou do 28cm - musíte, ale mít legální důvod (vysvětlení) proč máte nůž u sebe (např. sportovní aktivity). Ve velkých městech platí obecně zákaz nošení nožů.

Belgie :
Všeobecný zákaz nošení nožů.

Maďarsko :
Zakázané nože s čepelí delší než 8 cm na veřejných místech, pokud ovšem pro nůž není odůvodnění (sport, práce, každodenní činnost). Automatické nože, vrhací hvězdice a balistické nože (na pružině) jsou zakázány bez ohledu na dílku ostří. Při porušení zákona pokuta až 50 000 HUF.
Držení nožů doma a jejich přeprava v bezpečném obalu je povoleno.
Mirlos
Uživatelský avatar
člen RSV klubu
člen RSV klubu
 
Příspěvky: 734
Registrován: pon 11. bře 2013 7:47:20
Bydliště: Nepomuk

Zpět na všem ostatním

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron